21.02.2020.
Botoks iliti najpopularniji „lunch-time tretman“ je i dan-danas u vrhu top liste tretmana za podmlađivanje.
Primena botoksa u medicini je prisutna već 40 godina pri lečenju spastičnih poremećaja u neurologiji.
Međutim, svoj vrhunac botoks je dostigao u plastičnoj hirurgiji, za uklanjanje bora i koristi se već 30 godina.
I tu nije kraj njegovoj moći. Verovala ili ne, botoks uspešno rešava i problem preteranog znojenja. No, danas smo ovde zbog drugih problema koje on rešava.
Vreme ne štedi nikoga i ostavlja trag na nama, našem telu, ali i na koži. U ogledalu vidiš te tragove i pitaš se kako da vratiš vreme unazad?
Duboke bore, brazde na čelu, opušteni obrazi i umoran izgled lica – da li ti je ovo poznato?
Rešenje je brzo, lako i jednostavno – tretman botoksom!
U nastavku teksta sledi sve što treba da znaš o najpopularnijoj proceduri uklanjanja bora – kako se primenjuje, kakve rezultate možeš očekivati, da li će da boli i još mnogo toga.
Zvuči suludo, ali hajde da objasnimo i razbijemo predrasude.
Botoks (botox), odnosno Botulinum toxin A je pročišćeni protein koji proizvode bakterije clostridium botulinum.
Otrov koji proizvode ove bakterije spada među najtoksičnije, ali nakon farmakološke obrade koristi se prečišćena, slabo koncentrovana forma toksina (kao deo zvanične terapije).
Dakle, možeš da odahneš, botoks je potpuno bezbedan. 🙂
Nije ni čudo što je ovaj antiejdž tretman toliko popularan u svetu, s obzirom na to da je botoks poput čarobnog štapića, ukoliko ga koriste iskusni lekari – bore skoro u potpunosti nestaju. 🪄
Kada edukovani lekar ubrizga malu dozu botoksa u specifične mišiće blokira se rad mišića koji učestvuju u mimici lica i glavni su „krivci“ pojave bora.
Znači, sprečava se njihova preterana kontrakcija i time se onemogućava nastajanje bora (tamo gde su najizraženije). Pored toga se ublažavaju već postojeće bore.
Botoks lica nije baš mlada procedura za tretiranje bora, ali da li si znala otkada se Botulinum toxin upotrebljava?
Još od 1980. godine botoks se primenjivao prilikom tretiranja različitih poremećaja mišića u oftalmologiji i neurologiji, a sedam godina kasnije botoks je odobren za tretmane uklanjanja bora.
Kada je vreme za botoks?
Otkad je odobren od strane Američke agencije za kontrolu hrane i lekova, botoks se može bezbedno koristiti od 18. godine, a najčešće se primenjuje kod pacijenata između 30 i 70 godina.
Za ovaj tretman nikad nije rano. Ako se ubrizga ranije, tj. sa pojavom prvih bora, verovatnoća da će se one zadržati na licu je veoma mala.
Ako primećuješ kako ti je koža tokom godina izgubila elastičnost i čvrstinu, pojavile se duboke bore, a nazolabijalne postale sve izraženije – smatraj da si kandidat za tretman botoksom.
Botoks je idealan za uklanjanje onih upornih bora, a pošto on deluje tako što sprečava preterane kontrakcije mišića, upravo duboke bore nestaju posle ove procedure.
Ako imaš bore u korenu nosa, onda možeš primetiti kako ti daju zabrinut izgled, dok bore oko očiju i na čelu dodaju godine. Ukoliko se odlučiš da ih tretiraš botoksom dobićeš svež i mladolik izgled lica. 🙂
Najbolji efekat botoks daje kada je potrebno ukloniti:
zatim ukoliko želiš:
Toliko problema možeš rešiti bez operacije, brzim i jednostavnim tretmanom, tako da ukoliko ne želiš klasičan fejslifting, onda je botoks prava stvar za tebe.
Kod kojih bora botoks nije dobra opcija?
Ne želimo da te razočaramo, ali botoks ne može ispraviti baš sve bore na licu, a to su:
• bore nastale usled oštećenja kože od Sunca
• bore na donjoj polovini lica
Zato, ako si se pitala „botoks ili hijaluron?“ sada znaš kada ti botoks može priskočiti u pomoć.
Pre samog tretmana, potrebno je da se konsultuješ sa lekarom specijalistom. Tada će doktor proceniti stanje tvoje kože i doneti odluku na kojim mestima će se botoks aplikovati. Naravno, uzeće u obzir i tvoje želje i očekivanja.
Kada dođeš na tretman (bez šminke, naravno) prvo se nanosi anestezija u obliku kreme. Ona kreće da deluje nakon 30-ak minuta i omogućava potpuno bezbolan treman.
Nakon toga se botoks u vrlo malim količinama ubrizgava tankim mikroiglama u sam mišić te tako blokira rad mišića čiji pokreti stvaraju bore.
Nije potreban oporavak, tako da se odmah nakon procedure možeš se vratiti svakodnevnim obavezama.
Na početku teksta smo naveli da je u svetu ova procedura poznata kao „lunch-time“ tretman, tako da je potrebno svega 15 do 20 minuta.
Osim što ne smeš par sati nakon botoksa dirati lice rukama, nije preporučljivo takođe ni:
Bilo bi dobro da nastaviš da koristiš tretirane mišiće neposredno posle zahvata, dakle, smejanje, mrštenje i sl. je poželjno.
Ovo zavisi od starosti pacijenta, kao i od stanja kože. Nakon prvog tretmana efekte botoksa ćeš videti 3-7 dana kasnije, dok pun efekat možeš da očekuješ posle 10-14 dana.
A ono što ćeš dobiti je zategnuta koža bez dubokih bora i mladalačko lice. Uz to, lice će ti se odvikavati od pravljenja preteranih grimasa, čime se dodatno sprečava stvaranje novih bora.
Rezultati botoksa traju od 4 do 6 meseci, a tretman možeš ponavljati na svakih 6 meseci neograničeno puta i svaki naredni put efekat je duži.
Kada prestaneš da odlaziš na tretmane botoksom i prestanka njegovog efekta tvoja koža će jednostavno nastaviti da stari normalno i bez posledica.
Mnogi pacijenti se plaše botoksa lica i pitaju da li će im lice biti „zaleđeno“ nakon tretmana. Ako gajiš iste sumnje, moramo te razuveriti, jer je zatezanje lica botoksom poslednjih godina znatno usavršeno.
Nakon što izađeš iz ordinacije primetićeš da ti je mimika lica ista.
O tome svedoče brojne svetske zvezde i koje su se podvrgle ovom tretmanu i sačuvale svoju mladost i lepotu.
Izvor: Pinterest.com
Ovo pitanje nas dovodi do sledećeg – Da li je botoks bezbedan?
Već smo napomenuli da uz pravilno korišćenje botoksa od strane stručnog lica, možeš dobiti samo fenomenalne rezultate – mlado i zategnuto lice i nekoliko godina manje.
Zato je najvažniji izbor ordinacije i lekara kome ćeš poveriti svoje lice. Savetujemo ti takođe da tražiš od lekara da ti pokaže bočicu sa botoksom, jer se često radi sa neregistrovanim preparatima kineskog i korejskog porekla.
Ako nema etikete – ne prihvataj tretman!
Treba da znaš da ne reaguju svi pacijenti na tretman isto. Tako da, ako se prijateljica žalila na neke posledice posle botoksa, to ne znači da ćeš ih imati i ti.
Neželjene posledicu su zapravo minimalne i javljaju se kod manje od 1% pacijenata.
Mogući su:
• blaga mučnina ili glavobolja (nakon prve aplikacije botoksa) – nestaju posle 48 sati
• modrica na mestu ubrizgavanja botoksa – povlači se posle 3 do 5 dana
• ukoliko je regiji koja treba da se tretira prisutna infekcija
• ako imaš neurološke poremećaje
• ako si alergična na preparat
• ako si trudna ili dojiš
• ako koristiš antibiotike i druge lekove koji opuštaju mišiće
Cene botoksa lica zavise od toga koju regiju želiš da tretiraš:
Izvori: drbabovic.rs, divaclinica.com