19.11.2019.
Operacija ušiju, poznata i kao otoplastika, jedna je od najčešćih zahvata u estetskoj hirurgiji.
Klempave uši mogu predstavljati veliki problem, posebno u detinjstvu. Deca koja imaju izražene i klempave uši često postaju predmet ismevanja.
Naravno, nisu svi zabrinuti zbog toga. Neki klempavost smatraju nedostatkom, dok drugi, naprotiv, smatraju da su baš zbog toga jedinstveni.
Ali, šta je sa onima koji stalno osećaju nelagodu zbog deformacije ušiju?
Ako spadaš u ovu grupu, sigurno znaš da nije lako sakriti klempave uši određenom frizurom. A šta ako hoćeš bar ponekad da sakupiš kosu u seksi konjski rep?
Ako su tvoje uši izvor kompleksa i briga, bolje zaboravi na privremene i nepouzdane metode maskiranja i odluči se za trajno rešenje - estetsku korekciju ušiju.
Otoplastika je korektivna operacija ušiju kojom se menjaju oblik, položaj ili veličina ušiju. Najčešće se pacijenti odlučuju za ovaj zahvat iz estetskih razloga, jer im se ne sviđa istaknutost ušiju.
Postoje tri starosne grupe koje se obraćaju plastičnom hirurgu zbog deformiteta ušiju:
Ako imaš neke od sledećih problema ne bi bilo loše da razmisliš o estetskoj korekciji ušiju:
klempave uši
ako su ti uši prevelike u odnosu na glavu
ako su uši suviše daleko od glave (više od 2 cm od glave smatra se kritičnim)
ukoliko se usled nezgode dogodi povreda uha ili se deo uha izgubi
šiljaste uši
ako su uši asimetričnog oblika
ako nisi zadovoljna prethodnom operacijom ušiju
Doktori ne savetuju korekciju ušiju iz estetskih razloga kod dece mlađe od 5 godina. Do ovog doba uvo i dalje raste i zato može doći do oštećenja.
Već u 5-6 godina uši deteta poprimaju konačan oblik, tako da je ovo doba pogodno za operaciju.
Ako je deformacija ušiju primetna bolje da se dete operiše pre početka škole, jer će na taj način dete izbeći ismevanja vršnjaka.
Ukoliko si shvatila da ti treba hirurška korekcija ušiju, moraćeš da prođeš proceduru koja se sastoji od 3 koraka: priprema za operaciju, operacija i oporavak.
Prvi zadatak je da definišeš želju, šta želiš da postigneš operacijom. Zatim treba da se odlučiš za kliniku na kojoj želiš da operišeš uši i odabereš hirurga u koga ćeš imati potpuno poverenje.
Korekcija ušiju se najčešće obavlja u lokalnoj anesteziji. Tehnika koju će koristiti hirurg zavisiće od toga kakva korekcija ušiju ti je potrebna.
Hirurg može napraviti rezove:
Nakon što napravi rezove hirurg prvo (ako je to potrebno) otklanja višak hrskavice i kože sa ušiju. Zatim se hrskavica preklapa u odgovarajući položaj i pričvrsti šavovima.
Preciznim preoblikovanjem hrskavice ušne školjke postiže se željeni oblik i prirodna simetrija. Nakon toga se stavljaju konci i zavoji kako bi se uši fiksirale i ostale u željenom položaju.
Ožiljci su potpuno skriveni u naboru iza uha i nakon oporavka biće gotovo neprimetni.
Prilikom operacije ne dolazi do oštećenja uha ni u najmanjem procentu.
Postupak korekcije ušiju može trajati od 1 do 2 sata.
Povratak na posao ili povratak deteta u školu može se očekivati otprilike nedelju dana posle operacije ušiju. Mlađa deca će duže morati da izbegavaju druženje sa drugarima, kako se uši ne bi povredile tokom igre.
Kao i svaka hirurška procedura otoplastika takođe nosi različite rizike:
Ništa od navedenih rizika ne treba da te brine ukoliko se pridržavaš svih saveta hirurga, ali i ako se ne vodiš samo cenama. Za lepotu i zdravlje ne treba da štediš, posebno zato što je korekcija ušiju trajna.
Cena operacije ušiju zavisi od klinike za koju se odlučiš, kao i od toga kolika ti je korekcija potrebna. Kreće se uglavnom od 600 do 1.000 €.